chate basla duygu sohbet giriş

Yıldırım’dan bomba açıklamalar

8 aydır cezaevinde yatmanın acısı değil, Fenerbahçe’nin şanlı tarihine ihanet etmiş biri olarak acı çektim” diyen Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’nin tarihini anlatarak, “105 yıllık bir kulübe şike damgası vuruluyor ve 25 milyon taraftar susuyorsa bizim cevap vermememizden susuyordur” dedi

“Futbolda şike” iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu 23’ü tutuklu 93 sanık hakkında açılan davanın 6. duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapıldı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya ilk kez gelen tutuksuz sanık Göksel Gümüşdağ’ın kimlik tespiti yapıldı. Gümüşdağ, aylık gelirinin 10 bin TL olduğunu ifade etti.

Olgun Peker ve adamlarının savunmalarının bitmesinin ardından, dünkü duruşmada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım savunmasına başladı. Sözlerine “Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz” diyerek başlayan Yıldırım, zaman zaman şiirlerden ve Mevlana’dan da alıntı yaptı. Yıldırım, “Siz hem kişileri hem de kulüpleri yargılıyorsunuz. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığını onurla taşıyordum. Fenerbahçe camiası koca bir çınardır ve bu koca çınardan tek bir yaprak koparılmasına izin vermeyecektir. Bu ulu çınarın tek bir yaprağı olan Aziz Yıldırım’ın akıbetinin hiç bir önemi yoktur. Fenerbahçe sadece sportif alanda değil sosyal alanda da her türlü yer alacaktır” dedi. Yıldırım savunmasına şöyle devam etti:

Son sözümüz F.Bahçe olur

Ben ve arkadaşlarımın hiçbir zaman Fenerbahçe’yi kötü duruma düşürecek eylemlerde bulunmadığımızı belirtmek isterim. Buradan temiz çıkacağımızı ifade etmek isterim. Yapacağınız adil yargılama sonucunda söz konusu suçları işlemediğimiz ortaya çıkacaktır. Darağacında olsak bile son sözümüz Fenerbahçe olacaktır.

Bunlar örgütse ben kurdum

Ne kadar yargılarsanız yargılayın F.Bahçe ortadan kaldırılamayacak. Yaptığım hiçbir tesise adımı vermedim. Yaptığım tesisler, statlar antrenman alanları ve tüm yaptıklarım örgütse evet ben örgütü kurdum ve yönettim. 6 Temmuz’da emniyet daha ortada iddianame yokken kararı açıklamıştır.

F.Bahçe, gençliğin sembolü

Şike iddiaları benim ve arkadaşlarımın 100 yıldır süren temiz, ilke sever ve Atatürkçü yoldan bizleri çevirmekten başka bir şey değil. Fenerbahçe Cumhuriyeti tanımlaması boşuna yok. F.Bahçe Atatürk’ü ve Türk gençliğini sembol eder. Şike ile kirletilemez.

Tarih önünde temiz çıkacağız

Telefonlarda yapılan konuşmalarının şikeyle ilişkilendirilmesi savcı ve polisin yorumundan başka bir şey değil. F.Bahçe olarak 1 yıldır tarih önünde verdiğimiz hesaptan temiz çıkacağız. Fenerbahçe Türk tarihinde unutulmaz zaferler kazandırmış, sporun her alanında ilkleri yaşatmıştır. Ama F.Bahçe büyük bir itham altına sokulmuştur.

FB’yi ortadan kaldıramazlar

Şu zamana kadar herhangi bir rencide edici ve alçaltıcı bir eylemde bulunmadık. Savcı ve polis tarafından gördüğüm muameleyi hiç hak etmedim. Siz beni ne kadar yargılarsanız yargılayın ortadan kaldırmaya imkanının olmadığını göreceksiniz. Darağacında bile olsak son sözümüz Fenerbahçe olacaktır. Kimse, Fenerbahçe ve üyelerinine suç örgütü üyesi diyemez, mafya diyemez.

Bu fotoğraf benim şerefimdir

Sözde şike tespit edilen ve delillendirildiği söylenen 6 maç iddianamede yoktur. Emniyette bir ilke imza atarak gözaltı fotoğrafım çekilip basına servis edildi. O gazeteye resmimi basanların patronlarının benden aşağı, temiz olduğunu düşünmüyorum.” (Aziz Yıldırım, gözaltına alındığında çekilen bu fotoğrafın basılı olduğu tişörtü mahkeme başkanına göstererek, “Bu benim şerefimdir” dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Savunmaya dönük hareket edin” diyerek, uyarıda bulundu.)

Aydınlar: FB düşmeyecek

“Aziz Yıldırım’ı kurtarma yasası olarak adlandırılan ve Cumhurbaşkanının sonradan onayladığı maddeden yararlananlar ortada. Şimdi 58. madde değişemez, değişmemelidir. Eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, avukatı aracılığıyla bana “Fenerbahçe küme düşürmeyecek” mesajını iletti.

O zaman savcı da üyem

Şike soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Berk’i kendisinin Fenerbahçe’ye üye yaptığını belirten Yıldırım, “Savcı Berk ne kadar büyük bir kulübe üye olduğunun farkında değil. Beraber yiyip içip oturup kalkıyorduk. Madem ben örgütün lideriyim onlar da benim üyem” dedi. Başkan Ekinci ise, “İnsanların dostları olabilir, oturup kalkarsınız. Savcının soruşturmayı yürütmesi görevini layıkıyla yaptığının göstergesi” dedi.

Şampiyon olunca dava açıldı

Savcı Mehmet Berk, F.Bahçe-Sivasspor maçıyla birlikte 5 maçın skorlarını daha önceden bildiklerini Mehmet Ali Aydınlar ve bana söylemişti. Bucaspor-Fenerbahçe maçı 5-3 bitti. Bu maç iddianamede yer almadı. Savcı Berk şampiyon olmamamız durumunda bu soruşturmayı açmamayı düşündüğünü bana ve avukatlarımıza söylemişti.

Toroğlu’ndan şikayetçi oldu

Erman Toroğlu, savcıya gidiyor. Hiçbir şikayeti yok. Çay, kahve içiyor. ‘Futbolda bir şey yoktur’ diyor. Daha sonra gazetede yazdığı bir yazıda ‘Türk futbolunda bir şeyler olduğunu yazıyor. Savcı, ‘Kardeşim sen ifadende bir şey yok diyorsun, niye böyle yazıyorsun’ diye sormuyor.

Mezarımda da yazacak

Yıldırım, Kıbrıs’a kaçacağına ilişkin iddiaları ise şöyle yanıtladı: “Benim mezar yerim belli. Benim mezar taşımda Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı yazacak.”

‘Suçluların beraat ettiği yerde yargıçlar hüküm giyer’

Aziz Yıldırım, savunmasında ezeli rakibi Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’i de hedef aldı: “Şener, ’Ofspor ile Vanspor maçının dördüncü hakemi Vanlı olduğu için değiştirin’ demiş. Benim hakem değiştirme ile ilgili bir tane tapem ortaya çıksın, şike dahil her şeyi kabul ederim… Adaletin renk skalasında sarı-lacivert yer almamaktadır. Suçluların beraat ettiği yerde yargıçlar hüküm giyer. Beni suçlu göstermek amacıyla Hacivat-Karagöz oyunu oynanmaktadır. Ben Metris’te yatıyorum, hakemi değiştirdiği tapeleri yansıyanlar dışarda. “

‘Savcı nasıl uyarsın?’

Aziz Yıldırım, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz’e atıfta bulunarak, “Benimle geleceksin, işkembeci açacaksın, sonra beni dinleyeceksin, bu olur mu?” demesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Bu isimlerle diyaloğum var, beni nasıl dinlerler diye mi kızıyorsun” dedi. Aziz Yıldırım da, “Ben samimi olduğum kişilerin hatalarını gördüğümde uyarırım” yanıtını verdi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, “Savcı nasıl uyaracak?” diye konuştu.

Gazeteciler alınmadı

Duruşma Çağlayan’daki adliyenin en büyük duruşma salonu olan 1. Ağır Ceza Mahkemesinin salonunda görülürken, yer darlığı nedeniyle duruşma salonuna hiçbir basın mensubu alınmadı. Gazetecilerin duruşmayı müzakere odasına kurulan ekrandan izleyerek takip edebildi.

Volkan duruşmaya geldi

Dünkü duruşmayı kaleci Volkan Demirel, Teknik Direktör Aykut Kocaman ve yardımcısı İsmail Kartal da izledi. İstanbul Adalet Sarayı’na gelen diğer isimler ise Başkanvekili Nihat Özdemir, Ali Koç ile Fenerbahçeli eski yönetici Mahmut Uslu oldu.

DİĞER SANIKLAR DA SAVUNMA YAPTI

‘Karından korkuyorsun ama kız arkadaşınla geziyorsun’

Tutuklu sanıklardan Abdullah Karakuz da savunmasında, ne silahlı ne de silahsız bir örgütün üyesi olmadığını öne sürerek, evinde bulunan silahı, soruşturma aşamasında korktuğu için kabul etmediğini, eşinin de endişelenmemesi için başka birine ait olduğunu söylediğini anlattı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Eşinden korkuyorsun ama bayan arkadaşınla gezmeyi biliyorsun” dedi.

‘Salakça söylenmiş sözlerdi’

Tutuklu sanıklardan Coşkun Çalık, telefon tapelerinde Ömer Ülkü hakkında sarf ettiği sözleri kastederek, o konuşmalar çok salakça söylenmiş şeylerdi” dedi. Mahkeme Başkanı Ekinci’nin araya girerek, “Bunları yüzüne de söylediniz mi?” diye sorması üzerine Çalık, “Tanıdıktan sonra konuştuk. ’Hakkını helal et, arkanızdan konuştum’ dedim. O konuşmalar nedeniyle kendimden utandım” şeklinde konuştu.

‘Kafeyi basarken sarhoştum’

Tutuklu sanık Abdullah Eker, iddianamede bahsi geçen Giresun’da bir kafedeki olayla ilgili olarak, kafeye zarar verdikleri sırada alkollü olduğunu anlattı. Kimsenin kendisini azmettirmediğini söyledi.

‘Hiç aklıma gelmezdi’

Tutuklu sanık Selim Kımıl “40 yıl düşünsem Aziz Yıldırım, Olgun
Peker’le aynı davada yargılanacağım aklıma gelmezdi” şeklinde konuştu

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir