chate basla duygu sohbet giriş

sivas katiliyamanı sanığını türkiye teslim edin almanya

Hamburg’da Alevi dernekleri Polonya Başkonsolosluğu önünde Sivas katliamı firarisi Vahit Kaynar’ın (36) Türkiye’ye iadesi için miting düzenlediler.

Hamburg Alevi Toplumu – Haak Bir Başkanı Erkan Erçin ve Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hüseyin Kayaturan’ın çağrısı üzerine Geesthacht, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi, Sosyal Demokrat Halkçı Derneği, Hamburg ve çevresi Atatürkçü Düşünce Derneği ve Sol Parti eyalet milletvekili Mehmet Yıldız’ın da destek verdiği mitingde göstericiler Steilshoop semtindeki Polonya Başkonsolosluğu önünde toplandı. Yaklaşık 100 kadar yurttaşımız, “Katil iade edilip, cezasını çekmeli” dediler.

Sivas katliamı sonrası görülen davada idam cezasına çarptırılan ancak firar ederek Berlin’e yerleşen Vahit Kaynar 25 Eylülde Almanya’dan Polonya’ya giriş yaparken gözaltına alınmıştı.

Başkonsolos önünde dernekler adına konuşan Hüseyin Kayaturan, Polonya, Almanya ve Türkiye makamlarını göreve çağırarak onlarca insanın katili olan Kaynar’ın iadesi için hukuk sürecinin başlatılmasını talep ettiler.

“21 gün kaldı”

Alman yasalarının terör suçu işleyen mültecilerin suç işlediklerini ülkeye iade edilmelerinin mümkün kıldığını belirten avukat Mahmut Erdemgöstericiler, “Metin Kaplan örneğinde olduğu gibi Vahit Kaynar’ın da mülteci statüsü geri çekilerek, iadesinin önü açılmalı. Katil Polonya’da 25 Eylülde gözaltına alındı. Yasalara göre en fazla 40 gün gözaltında tutulabilir. Polonya’dan gözaltı süresinin uzatılmasını, Almanya’dan kendisinin mülteci statüsünün geri alınmasını ve Türkiye’den iade için gerkeli tüm işlemleri istenilen şekilde yapmasını bekliyoruz” dedi.

Kampanya çağrısı

Hüseyin Kayaturan, “1993´de Sivas´ta 35 canımızın ölümüne neden olan Vahit Kaynar adındaki katil Polonya’da tutuklandı. Bu şahıs İnterpol aracılığıyla kırmızı bültenle aranıyor. Bu katilin hakkettiği cezayı Türkiye’de çekmesi için, sızlayan toplum vicdanının dindirilmesi adına da bu katilin Türkiye´ye iadesi için gerekli dosyanın hazırlanıp Polonya’ya sunulması istiyoruz. Bunun için, Almanya´daki Türkiye ve Polonya Büyükelçiliklerine gönderilmek üzere AABF yazılar hazırladı. Dileğimiz duyarlılığınızı gösterip ilgili metni yazıcıdan çıkarıp büyükelçiliklere fakslamanız. Acımızın azda olsa azalması ve katilin hak ettiği cezayı çekmesini istiyoruz

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir