chate basla duygu sohbet giriş

Önce tıraş ettirdi sonra boğazını kesip

ADANA’da 51 yaşındaki İsmail Erbek’i, 200 lira parasını gasp ettikten sonra bıçakla boğazını keserek öldürdüğü iddiasıyla tutuklu yargılanan 29 yaşındaki Ali Yeşil ömür boyu, yeğeni 19 yaşındaki Salim Öğredik 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıkların cinayetten önce öldürdükleri kişinin güvenini kazanmak için berbere götürüp, tıraş ettirdikleri ortaya çıktı.

Yüreğir İlçesi’nde 16 Kasım 2010’da meydana gelen olayda iddiaya göre; minibüs duraklarında kahyalık yapan İsmail Erbek, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki çocuk parkında alkol alırken Ali Yeşil ile tanıştı. Bir süre sonra İsmail Erbek, cebinden para çıkartarak Yeşil’den bakkala gidip bira almasını istedi. İsmail Erbek’in cebindeki paraları gören Ali Yeşil, aldığı biraları, birlikte içtikten sonra, güven kazanmak amacıyla “Gel seni berbere götürüp tıraş ettireyim. Sonra da sana kalacak yer bulalım” dedi.

Tıraştan sonra Ali Yeşil, yeğeni Salim Salim Öğredik ile birlikte Erbek’i taksiyle aynı ilçeye bağlı Ali Hocalı Köyü civarına götürdü. Ali Yeşil, boş bir araziye gittikleri Erbek’i “Senin oğlun, yeğenim Salim’den para almış, bu parayı vereceksin, yoksa seni öldürürüm” diye tehdit etti. Sonra yeğenine kollarını tutturduktan sonra boğazını bıçakla keserek öldürdü. Ardından da cebindeki 200 lirayı gasp edip, kendilerini bekleyen taksiyle kaçtı. Cinayeti soruşturan jandarma, Ali Yeşil, Salim Öğredik ve taksici Kimbilir Ünlütaşkıran, yakalandı.

Tutuklanan dayı- yeğen hakkında ‘nitelikli adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘nitelikli gasp’ suçundan ise 15’er yıla kadar hapis, tutuksuz sanık taksici Ünlütaşkıran hakkında ise ‘cinayete ve gaspa yardım etmek’ suçlarından 27 yıl 6 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı.

KARAR DURUŞMASINDA İTİRAF ETTİ

Adana 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklardan Yeşil, duruşmada gerçekleri itiraf edeceğini söyledi. Daha önceki ifadelerinde, cinayeti yeğeni ile işlediğini, suçu kendisinin üzerine attığını ileri süren Yeşil, “İsmail Erbek’in boğazını ben kestim” diye itiraf etti. Olay günü alkol ve hap aldığını söyleyen Yeşil, kurbanını öldürmeden önce tıraş ettirme fikrinin yeğeninden geldiğini ifade edip, şunları söyledi:

“Bu olaydan 2 ay önce, İsmail Erbek’in oğlu halamın kızının telefonunu gasp etmişti. Olay günü İsmail Erbek’i parkta otururken gördüm. Oğlunun nerede olduğunu sorduğumda bana küfretti. Evden bıçak getiren yeğenim ‘İlk önce tıraş ettirelim’ dedi. Ben istemedim, ama ısrar etti. Tıraştan sonra taksiciyi aradım. Kendisine olayı anlattım. Olay yerine vardığımızda taksici bana sopa verip, ‘İşiniz bitince beni ararsınız’ dedi. Taksiden indiğimizde İsmail Erbek ‘Burası neresi?’ dedi. Ben de biraz konuşup geri döneceğimizi söyledim. Benim yüzüme tükürünce tokat attım, yeğenim de tekme vurdu o yere düştü. Yerdeyken ben, boğazını keseceğimi söyledim. Yeğenim ellerini tuttu, bağlamaya çalıştı. Ben de kestim. Öldürdükten sonra üzerinden hiç bir şey almadım.”

YEĞENİ SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Daha önceki ifadesini tekrarlayan sanık Salim Öğredik ise “Ölen İsmail Erbek bana para vererek dayıma bira almamı istedi. Dayım, bira parası veren İsmail Erbek’in cebinde başka para olduğunu gördü. Bir süre sonra İsmail Erbek’i berbere götürerek tıraş ettirdi. Tıraştan sonra dayım, berbere geldiğimiz taksiciyi tekrar aradı. Taksici geldikten sonra köye gideceğimizi söyleyip aracına bindik. Ben gitmek istemeyince dayım bana küfür ederek kendisiyle gelmem için zorladı” diye kendini savundu.

Tutuksuz yargılanmasına karşılık, başka bir suçtan tutuklu olan taksici Kimlilik Ünlütaşkıran da kendisinin suçsuz olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, sanık Ali Yeşil’i ‘cinayet’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘gasp’ suçundan da 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanık Salim Öğredik’e ise ‘cinayet ve gasp suçlarına iştirak’ suçlarından toplam 20 yıl hapis cezası verdi.

Tutuksuz sanık Ünlütaşkıran’ın ise delil yetersizliğinden beraatına karar verildi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir