chate basla duygu sohbet giriş

Köpekbalığı’na 18 milyon $ ödedi

Merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan Libananco şirketinin 10.1 milyar dolarlık tazminat istemiyle açtığı ve Türkiye lehine sonuçlanan tahkim davasının belgeleri açıklandı.

Uzan Grubu’nun mahkemeye sunduğu belgelere göre, Cem Uzan 10.1 milyar dolarlık tazminatın dışında, tahkim davası için yaptığı harcamaların da Türkiye tarafından karşılanmasını istedi. Dava için yaptığı harcamaları mahkemeye sunan Cem Uzan’ın, Libananco için yaptığı harcamanın da ayrıntıları netleşmiş oldu. Buna göre Uzan, Libananco davası için toplam 24 milyon 381 bin dolar harcama yaptı. Bu harcamaların yaklaşık 18 milyon doları avukatlık masraflarından oluştu. Yani Uzan, ‘Köpekbalığı’ lakaplı Stuart Newberger’e 18 milyon dolar ödedi. Uzan’ın harcamalarının 6 milyon doları da ‘araştırma, otel, uçak’ gibi giderlerine gitti.

Türkiye 15 milyon $ masrafı alacak

Öte yandan Cem Uzan, yaklaşık 24.3 milyon dolarlık harcama yaptığı Libananco davası için Türkiye de yaklaşık 15 milyon dolarlık harcama gerçekleştirdi. Tahkim heyeti, Türkiye’nin yaptığı 15 milyon doların faizi ile birlikte Uzan Grubu’ndan tahsil edilmesini kararlaştırdı. Uzan Grubu’nun, çimento, Telsim gibi diğer şirketler için de açtığı davalarla birlikte Türkiye’nin tahkim davaları için yaptığı harcama tutarı 30 milyon doları buldu. Türkiye, şimdi başta Ürdün, Polonya ve Fransa’dan yapılan harcamaların tahsil edilmesi için hukuki girişimlerde bulunuyor.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir