chate basla duygu sohbet giriş

İşte yurdum köylüsünün çekim gücü

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Alan köylüleri telefon görüşmesi yapabilmek için ilginç yöntemlere başvuruyor.

Yaklaşık 600 kişinin yaşadığı Alan köyünde cep telefonları sadece belirli noktalarda çekiyor. Köy sakinleri de şebekeyi bulabilmek için ilginç yöntemlere başvuruyor.

Köyün yüksek yerlerinde çok zayıf da olasa cep telefonuşebekesi sinyali alınırken, köylüler telefon görüşmesi yapabilmek için ağaçlara, kamyonların tepesine, evlerin çatılarına ya da yüksek bir yere çıkıyor.

Özellikle kış mevsiminde kar yağışı nedini ile kapanan yollar nedeni ile çoğu zaman dünya ile bağlantılarının koptuğunu belirten vatandaşlar köylerine bir cep telefonu operatörünün baz istasyonunun kurulmasını istiyor.

Köy sakinlerinden Eyüp Özel, köylerinin İran’ın sıfır noktasında bulunduğunu belirterek, kış mevsimi boyunca Dünya ile bağlantılarının koptuğunu söyledi.

Özel, ”Telefon görüşmesi yapabilmek için ağaç tepelerine, çatılara çıkıyoruz. Çok az noktada telefonlar çekiyor. Devletten herhangi bir operatörün buraya baz istasyonu kurdurmasını bekliyoruz” dedi.

Köy sakinlerinden Mehmet Ali Elmas ise, Alan köyünün İran’a sınırının sıfır noktasında olduğunu belirterek, ”Bütün cep telefonu operatörlerine müracaat ettik. Ama şuana kadar olumlu ya da olumsuz cevap alamadık. Devletten buraya baz istasyonu kurmasını istiyoruz” diye konuştu.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir