chate basla duygu sohbet giriş

Hayat veren nefes

İstanbul Ataşehir’de önceki gün meydana gelen yangında Nurcan Ç.(33) ile otistik oğlu F. (8) evlerinde mahsur kaldı. Kayışdağı İtfaiye Grubu’na bağlı itfaiye erleri, alevlerle kaplı eve girdi. Ekip, anne Nurcan Ç.’ı oğlunun üzerine kapanmış baygın halde buldu. Anne ile oğlu itfaiye ekibinin ilk yardımı ve suni tenefüsü ile yaşama tutundu. Kahraman itfaiyeciler yaşadıklarını anlattı. Olay yerine ulaştıklarında ilk olarak alevleri söndürdüklerini söyleyen itfaiye eri Caner Akanlar, “Elimizde fenerler anne ile oğlunu arıyorduk. İkisini birbirilerine sarılmış halde buldum. Önce F.’ı aldım ve dışarıdaki ekibe teslim ettim. Sonra da anneyi çıkardık. İkisinin de yaşaması inanılmaz mutlu etti beni. Yaptığım işle ne kadar gurur duysam azdır” dedi. Baygın haldeki F.’ın yaşama tutunmasını sağlayan ekip amiri Haldun Seber, “Çocukta solunum ve nabız yoktu. Kendinden geçmişti. İlk yardım gerekiyordu. Suni solunum yaptım. Hiçbir ses yokken, 5-6 solunumdan sonra nefes sesi geldi. Çocuğun nefes alması bizim için her şeyden önemli” diye konuştu.

İLK YARDIMIN ÖNEMİ
İtfaiye eri Uğur Akmeşe de anne Nurcan Ç.’ı dışarı çıkardığını ve ilk iş olarak dilinin boğazına kaçmasını önlemeye çalıştığını ve ardından suni solunum yaparak yaşamasını sağladığını anlattı. 14 kişiden oluşan 4 araçlık ekiple 4 dakikada olay yerine vardıklarını aktaran İtfaiye Grup Amiri Yahya Demir, “İlk yardımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Tüm itfaiyecilerimizin ilk yardım diploması var. Bu gibi olayları çok yaşıyoruz. Ancak o çocuğa çok üzüldük. Ekibi kutluyorum. Asla unutamayacağız” ifadesini kullandı.

OĞLUM VE EŞİM GERİ GELDİ
Öte yandan hastanede tedavi altına alınan anne Nurcan Ç. taburcu edilirken, hayati tehlikeyi atlatan küçük F. tedbir amaçlı olarak yoğun bakımda tutuluyor. Bir restoranda kebap ustası olarak çalışan baba Aziz Ç., “Allah itfaiyecilerden razı olsun. Eşimi ve oğlumu bana geri verdiler” derken, Nurcan Ç. ise “Olayı hatırlamıyorum. Bayılmışım. Oğlumun yaşaması her şeyden önemli. Allah’a şükür Furkan’ım yaşıyor” diye konuştu.

HEPSİ DİPLOMALI
Yangına giden itfaiye erlerinin hepsinin ilk yardım konusunda eğitim gördükleri ve diploma aldıkları ortaya çıktı.

YANGINDA BOĞULMA
Yangınlarda en çok can kaybının boğulmaktan yaşandığı ve ilk yardımın hayati derecede önemli olduğu belirtildi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir