chate basla duygu sohbet giriş

Hamile kalmaya engel!

Samsun’da özel bir hastanenin Kardiyoloji Uzmanı Dr. Cihan Dündar, kalp hastalıklarının kadınlarda anne olmayı riskli hale getirebileceğini söyledi.

Dr. Dündar, kalp hastalıklarının kadınlarda hamileliğe engel olabileceğini vurguladı. Kalp hastalığı ile ilgili risklerin hamile kalmadan önce farkına varılması gerektiğini anlatan Uzm.Dr. Cihan Dündar, “Kalpteki bazı sorunlar, gebelik esnasında anne ve bebeğin sağlığını riske attığında bu kişilerde gebeliğe izin verilmiyor” dedi.

Hamileliğin 5 ila 8’inci haftaları arasındaki dönemlerde kalp ve damar sisteminde olması gereken normal değişimler gerçekleştiğini ifade eden Uzm. Dr. Cihan Dündar, şöyle konuştu:

“Gebelik ile birlikte kalp atım hızı bir miktar artar. Kalbe gelen yük fazlalaşırken, kan basıncı da yüzde 10 oranında düşer. Hormonal değişimlerden dolayı damar duvarları zayıflamaktadır. Doğum sonrası erken dönemde de bebeğin ana atar damara olan baskısı ortadan kalktığı için annenin dolaşım sisteminde bir takım değişimler olur. Gebelik sonrası erken dönem de aynı gebelik dönemi gibi dikkat gerektirir.”

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir