chate basla duygu sohbet giriş

Gördüğünüz yerde yakalayın

Savcı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın önceki gün yaptığı itirazı dikkate almadı, ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazdı. KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırılan eski müsteşar Emre Taner ve eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş ve 2 MİT görevlisi ile ilgili de yakalama kararı çıkarıldı…

MİT’çilerin KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırılmasıyla başlayan restleşme sürüyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski müsteşar Emre Taner, eski müsteşar yardımcısı Afet Güneş, MİT Yöneticileri Hüseyin Kuzuoğlu ve Yaşar Yıldırım’ın Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya tarafından KCK operasyonu kapsamında ifadeye çağrıldığı haberi Çarşamba günü gündeme bomba gibi düşmüştü.

Ankara’ya ifade talimatı

Fidan Perşembe günü ifadeye gitmek yerine Köşk’e çıktı ve savcıya da ‘Sizin soruşturma yetkiniz yok’ diyerek itiraz dilekçesi verdi. Diğer MİT görevlileri de ifade vermeye gitmedi. MİT’çilerin mazeretsiz ifadeye gelmemeleri üzerine savcılık harekete geçti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dün sabah MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadesinin talimatla alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı gönderildi. Talimat doğrultusunda Hakan Fidan’ın Ankara’daki Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nda ifade vereceği öğrenildi.

4 isme yakalama kararı
MİT binası önünde hareketlilik

Foto galeri için tıklayın

İfadeye mazeretsiz gelmeyen Emre Taner, Afet Güneş’in, Hüseyin Kuzuoğlu ve Yaşar Yıldırım için de savcılık, yakalama kararı çıkarılması için İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Mesut Özcan ise, savcılığın talebi üzerine 4 isim için yakalama kararı çıkardı. Karar doğrultusunda 4 isim görüldükleri yerde gözaltına alınarak Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirilmesi istendi.

Gözaltındalar iddiası

Yakalama kararlarının ardından hareketle saatler yaşandı. Ankara ve İstanbul’da ifadeye gelmeyen MİT yöneticilerine ait 4 ayrı adreste polis tarafından arama yapıldığı öne sürüldü. Beşiktaş’taki MİT İstanbul Bölge Başkanlığı binasına polis saat 15.00 sıralarında geldi. Binanın önünde trafik sokak girişine konulan bir sivil polis otomobiliyle durduruldu. Resmi bir polis otosu da müdürlük binasının önüne park edildi. Polislerin bina içerisinde arama yaptığı ve MİT Yöneticileri Hüseyin Kuzuoğlu ve Yaşar Yıldırım’ın gözaltına alındığı öne sürüldü.

MİT binalarında tutanak tuttular

Ancak bu iddianın asılsız olduğu ve polisin buraya sadece mahkemenin kararını tebliği etmek için geldiği ortaya çıktı. Ankara’daki arama haberleri de yalanlandı. Burada da polisin yakalama kararını iletmek üzere Yenimahalle’deki MİT Müsteşarlığı’na geldiği öğrenildi. MİT görevlileri için çıkartılan yakalama kararını MİT yetkililerine veren polis ekipleri, kararın tebliğ edildiğine dair tutanak da tuttu. İki MİT mensubunun gözaltına alındığı haberleri de yalanlandı.

MİT BİNASI ÖNÜNDE HAREKETLİLİK

Yakalama kararlarının ardından MİT’in Beşiktaş’taki İstanbul Bölge Başkanlığı’nda hareketli saatler yaşandı. Polis saat 15.00 sıralarında MİT binasının önüne geldi. Trafik sokak girişine konulan bir sivil polis otomobiliyle durduruldu. Basın binanın önüne yaklaştırılmadı. Polisin binaya gelmesinin ardından MİT yöneticileri Hüseyin Kuzuoğlu ve Yaşar Yıldırım’ın gözaltına alındığı haberleri yayıldı. Fakat bu iddianın asılsız olduğu ve polisin buraya sadece mahkemenin kararını tebliği etmek için geldiği ortaya çıktı.

Başbakanlık’tan yalanlama

Dün ayrıca 4 MİT görevlisinin gözaltına alınmasının Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla engellendiği öne sürüldü. Bu şok iddia internet sitelerinde ‘Başbakan Erdoğan’dan Emniyet’e jet talimat’ başlığıyla yayınlandı. Haberlerin ardından da Başbakanlık Basın Merkezi’nden bir açıklama geldi ve iddia yalanlanarak Başbakan Erdoğan’ın bu yönde Emniyet Müdürlüklerine bir talimatı olmadığı söylendi.

Kriz trafiği dün de sürdü

Krizi aşmak için başlayan yoğun temas trafiği dün de devam etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceden açıklanan programı çerçevesinde ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’i kabul etti. Gül’ün Özel’le 1 saat süren görüşmesinde MİT krizi de değerlendirildi. Gül, önceden açıklanan resmi programında yer almamasına rağmen dün ayrıca Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i de kabul etti.

HAKAN FİDAN KİMDİR?

Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Yurtdışında tamamladığı eğitiminin ardından TSK’daki astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanısıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır. 2003 yılında, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı’na getirildi. TİKA’da yaptığı başarılı çalışmalar ile kamuoyunun dikkatini çeken isim oldu. TİKA’nın yurtdışındaki faaliyetleri ile Türk dış politikasının etkin yürütülmesine katkı verdi.

14 Kasım 2007 tarihinde dış politika ve uluslararası güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. Dönemin Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile birlikte pek çoğu kamuoyu tarafından bilinmeyen bölgesel temaslarda bulundu. Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27.05.2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmıştır.

EMRE TANER KİMDİR?

1967 yılında Millî İstihbarat Teşkilâtı’na girmiş ve Teşkilatın uğraş alanına giren her konuda çeşitli kademelerde önemli görevlerde bulunmuştur. Bursa Bölge Daire Başkanı görevi sonrası 1984-1986 döneminde İstanbul Bölge Daire Başkanlığı yapmıştır. 1987 yılında İstihbarat Başkanlığı, 1992 yılında Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, 1994’de yurt dışı göreve atanmıştır. 07.04.1999 tarihinden itibaren Müsteşar Operasyon Yardımcılığı görevini yürütmüştür Taner, 15.06.2005 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmıştır. Mayıs 2010’da görevi Hakan Fidan’a bırakmıştır.

AFET GÜNEŞ KİMDİR?

MİT’in efsane isimlerinden olan Afet Güneş, PKK’nın kurulduğu günden beri MİT’te örgütü yakından takip eden bir isim olarak biliniyor. Mit İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı da yapan Afet Güneş Emre Taner döneminde önemli görevler almış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önemli güvenlik toplantılarına vekaleten gönderdiği bir isim olmuştu. Bugüne kadar basına bir tek fotoğrafı sızan Güneş, Oslo Görüşmesi olarak bilinen ses kaydında PKK yöneticileri ile Hakan Fidan’la birlikte etkin bir şekilde görüşen isim olarak yansımıştı

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir