chate basla duygu sohbet giriş

Facebook bizi nasıl mutlu ediyor?

Maryland Üniversitesi Medya ve Kamu Araştırmaları Merkezi ‘Bağlantısız 24 Saat’ projesi kapsamında bir gün boyunca bilgisayar, akıllı telefon ve hatta iPod bile kullanmalarına izin verilmeyen öğrencileri inceledi. Öğrenciler en çok telefonlarından vazgeçmekte zorlandılar. Merkezin direktörü Susan Miller “Akıllı telefon modern zamanların İsviçre çakısı” diyor.

İnternete giremedikleri süre boyunca denekler ‘depresif, yalnız, sıkılmış ve konsantrasyonlarının düşük olduğunu’ söylediler. Deneklerde fiziksel sıkıntılar da baş gösterdi. Fakat öğrenciler “mesaj ve maillere cevap vermedikleri için geçerli bir bahanelerinin olmasından’ ötürü mutluluk duyduklarını belirttiler.

– İnternet bağımlılığından kurtulmak isteyenlere gene internet üzerinden yardım eden FaceAnonymous sitesinin kurucularından Siavosh Araste’ye göre Facebook beyinde dopamin salgılatan ödüllendirme sistemine göre dizayn edildİ. Araste “Facebook’a girdiğinizde hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz çok az. Genelde ya biri mesaj atmıştır, ya da biri iletinizi beğenmiştir” yorumunu yapıyor.

– Stanford Üniversitesi’nden Elias Aboujaoude “İnternet kişiliğimizin narsisizm, ahlaksız davranışlara eğilim gibi kötü yönlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayarak davranışlarımızı etkiliyor” diyor.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir