chate basla duygu sohbet giriş

Erdoğan Rusya’ya fena çattı!

Başbakan Erdoğan ile Rusya lideri Medvedev, Suriye’deki son durumu telefonda değerlendirdi. Erdoğan, “Akan kan durdurulmalı” derken, Medvedev, “Akan kan durmalı ama operasyona karşıyız” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Dimitriy Medvedev’e BM güvenlik konseyinde Suriye’deki şiddet olaylarına ilişkin karar tasarısının veto edilmiş olmasından üzüntü ve endişe duyduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan, akan kanın ivedilikle durdurulması gerektiğini söyleyerek, “Suriye yönetimi inandırıcılığını ve meşruiyetini tümüyle yitirmiştir” dedi.

MEDVEDEV’DEN SURİYE MESAJI

Medvedev de Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik konseyi çatısı da dahil, Suriye’de akan kanın durması için çabaların sürmesi gerektiğini vurguladı. Medvedev, Başbakan Erdoğan’la görüşmesinde krize Suriyelilerin çözüm bulmasının önemine vurguda bulundu. Rusya Devlet Başkanı, dış müdahalelere karşı olduklarını da dile getirdi.

“Züccaciye dükkanına giren fil gibi… ”
Rusya Başbakanı Vladimir Putin de bugün yaptığı açıklamada, uluslararası topluma Suriye konusunda “züccaciye dükkanına giren fil gibi davranmamaları” çağrısında bulundu. Moskova’da Rus dini liderlerle bir araya gelen Putin, “nereden gelirse gelsin şiddetin her türlüsünü kuşkusuz kınadıklarını, ancak Suriye halkının kendi kaderini kendisinin tayin etmesi gerektiğini” söyledi.

Rusya ve Çin, geçtiğimiz hafta sonu BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye lideri Beşar Esad aleyhindeki bir karar tasarısını veto etmişti. Bu gelişmenin ardından dün de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Şam’a giderek Esad’la bir görüşme gerçekleştirmişti.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir