chate basla duygu sohbet giriş

DİKKAT Elektrik kesintisi kapıda!

Doğalgaz krizi Doğu Hattı’na sıçradı. İran ve Azerbaycan’da yaşanan teknik arızalar soğuk havalarla birleşince, bu iki ülkeden gelen gaz yedide bire indi. Doğalgazdan elektrik üreten santralların yetkilileri, gaz yerine fuel oil kullandıklarını söylerken, ‘Sorunlar sürerse elektrik kesintileri yaşanabilir’ görüşünde…

Kış mevsiminin sert geçmesi nedeniyle doğalgazla ısının tüm ülkelerde irili ufaklı sorunlar yaşanıyor. Dün Azerbaycan’da platformda ortaya çıkan arıza ve İran’da kompresörün patlaması nedeniyle bu iki ülkeden Türkiye’ye gelen gaz miktarı yedide bire düştü. Türkiye, Azerbaycan’dan günlük 12 milyon metreküp gaz alıyor. Bu gaz tamamen kesilirken. İran’dan aldığı 28 milyon metreküplük miktar ise 6-7 milyon metreküpe düştü. Bu aksilikler üzerine basının karşısına çıkan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şu anda konutlar ve sanayi için bir sıkıntı olmadığını söyledi.

BAKAN: VATANDAŞ ETKİLENMEYECEK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan’ın ‘bir teknik arıza nedeniyle’ gaz akışını durdurmasına ilişkin ‘Şu anda hem sanayicimiz hem de vatandaşımıza sirayet eden olumsuz bir durum yok’ değerlendirmesini yaptı. Bakanlığın her türlü duruma karşı hazır senaryoları olduğunu belirten Yıldız, Silivri’deki 2.1 milyar metreküplük depolama tesisinin de gerektiğinde kullanılacağını söyledi.

Başkent ve İGDAŞ: Sorun yok
TÜRKİYE’de en fazla doğalgaz kullanan Ankara ve İstanbul’da herhangi bir kesinti ya da basınç düşmesi olmadığı belirtiliyor. AKŞAM’a konuşan Başkent Gaz ve İGDAŞ yetkilileri, ‘Şu anda herhangi bir sorun yok, bu arızaların konut ve sanayiyi etkileyecek boyutta olmayacağını düşünüyoruz’ bilgisini verdiler.

Santrallar fuel-oil’e geçti
DOĞALGAZDAN elektrik üreten santrallar ocak ayından itibaren ikincil yakıtlara döndü. Sektörden bir yetkili ‘Bazı santrallarımızda bir süredir fuel oil kullanıyoruz. Bu bir süre daha devam edecek. Bu dönemde doğalgaz sıkıntısı yaşanmaz ancak elektrik kesintileri olabilir. Doğalgaz ile ısınan bölgelerde daha kısa, doğalgazın olmadığı yerlerde ise daha uzun süreli kesintiler olabilir’ bilgisini verdi.

İran gazında tahkime gitmiştik
TÜRKİYE yılda yaklaşık 40 milyar metreküp doğalgaz tüketirken, Azerbaycan ile yıllık 6.6 milyar metreküp, İran ile de 10 milyar metreküplük kontratı bulunuyor. Türkiye geçtiğimiz günlerde doğalgazda eksik teslimat nedeniyle doğalgazda Rusya’dan sonra en büyük ikinci tedarikçisi olan İran ile uluslararası tahkime giderken, fiyat indirimi talebinin yerine getirilmemesi durumunda bu konuda da ayrıca tahkim davası açılacağını açıklamıştı.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir