chate basla duygu sohbet giriş

Banka kârları düzeliyor!

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin Merkez Bankası Başşkanı Ben Bernanke, Perşembe günü zayıf ekonomik büyümenin bankaların kredilerden para kazanmasını zorlaştırdığını, ancak daha küçük kurumların finansal şartlarının sağlamlaşmaya başladığını söyledi.

Ekonomiden gelen son ilerleme sinyallerine rağmen ekonomik toparlanmanın hâlâ daha sinir bozucu ölçüde yavaş olduğunu, bunun da kâr getiren kredi imkanlarını sınırladığına dikkat çeken Bernanke, yine de performans göstermeyen varlıkların fazlalığına rağmen, varlık kalitesinin iyileşmekte olduğunu belirtti. Bernanke, küçük ölçekli bankaların kredilerden kaynaklanan provizyonlarının azaldığını aktararak, sermaye oranlarının da iyileştiğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası Başkanı ekonominin ya da para politikasının görünümüne ilişkin kapsamlı açıklamalarda bulunmasa da, merkez bankasının aşırı gevşek para politikasının bankaların kârlılığını azalttığının farkında olduğunu söyledi. Ancak Bernanke iyimser bir yaklaşımla, gevşek para politikasına rağmen güçlü ekonominin bankaları zamanla yukarı taşıyacağını savundu.

Fed Ocak ayındaki toplantısında büyümeyi desteklemek için 3 yıl önce rekor düşük seviyeye indirdiği faizlerin 2 sene daha sabit tutulacağını açıkladı.

Bernanke, uzun vadede uygun genişlemeci para politikasının bankaların kârlılığı üzerindeki etkisi neredeyse tamamen pozitif dedi.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir